Robotik Kodlama

Teknoloji günümüz çocuklarının hayatlarının önemli bir bölümünü kapsar hale geldi. Çocukların dijital teknolojiyi nasıl tasarlayacaklarını, nasıl geliştireceklerini ve bu yolla nasıl iletişim kuracaklarını bilmeleri son derece önemlidir. Bazı uzmanlara göre yakın gelecekte kodlama eğitimleri okuma-yazma eğitiminin bile önüne geçecektir. Robotik kodlama eğitimi çocukların gelişimlerine birçok farklı alanda destek olmaktadır.

1. Kodlama eğitimi çocukların tasarladıkları ve ürettikleri robotlar aracılığıyla yaratıcılıklarını geliştirir.

2. Sayısal düşünme becerilerini geliştirerek çocukların bilişsel becerilerinin gelişmesine ve mantıksal düşünme süreçlerini öğrenmelerine yardımcı olur. Kodlama eğitiminde kodlarını test eden, olası hataları fark eden ve düzeltip sonuca ulaştıran çocuklar bu becerileri günlük hayatlarına da yansıtarak problem durumlarını çözüme ulaştırırlar. 

3. Üretilen projelerde birlikte çalışan çocukların aralarında işbirliği gelişir.

4. Kodlama eğitimi alan çocuklar teknoloji aracılığıyla nasıl iletişim kuracaklarını öğrenirler.

5. Öğrenme sürecinde karşılarına çıkan karmaşık problemler çocuklar için zorlayıcı olabilir. Gösterdikleri sürekli çalışma sonucu bu zorlukları yenmede başarılı olurlar.

6. Programlama bilgisiyle çocuklar etraflarındaki dünyayı daha iyi anlamaya başlarlar. Günlük yaşamda kullanılan teknolojilere ve hayatta karşılarına çıkan yeni olasılıklara karşı etkileşimleri kolaylaşır.

7. Kodlama becerileri çocuklara modern dünyada yeni ve geniş  çerçevede kariyer olanakları sunar.

8. Kodlama sırasında mantıksal düşünme becerileri gelişen çocuklar istedikleri sonuca ulaşmak için gerekli basamakları adım adım hesaplayabilirler.

9. Tüm bunlara ek olarak çocuklar bir problemi çözmedeki aşamaları tanımlayabilme becerisi olan algoritmik düşünme becerilerini de geliştirirler. Bu şekilde çocuklar problemleri aşamalara bölerek çözüme ulaştırırlar. 

Diğer Derslerimiz

Bilgi Almak İstiyorum

Bize iletişim bilgilerinizi bırakırsanız sizi arayarak bilgilendirebiliriz.